Útulná atmosféra v ložnici

Ložnice není jen místem pro tmu a spánek, ale také prostorem pro příjemnou relaxaci před spaním, chvilek u knížky či postávání před šatní skříní. A k tomu je zapotřebí vhodné osvětlení celé místnosti. Do ložnice bychom doporučili osvětlení svítidly s velkou plochou a malým jasem, např. kruhová stropní svítidla s matným difusorem (ve vlastní výrobě svítidel AULIX lze dokonce stínidla takových svítidel pořídit na zakázku s vlastní dodanou látkou). Doplnění celkového osvětlení je možné realizovat nástěnnými svítidly např. na zdi nad postelí.

Nástěnná svítidla do ložnice

Na noční stolek patří stolní lampička, nejlépe s dotykovým ovládáním, kdy není třeba hledat vypínač, když je člověk unavený, stačí natáhnout ruku, dotknout se a je tma (nebo naopak). Některé lampičky v sobě mají zabudovaný USB port sloužící k dobíjení např. mobilních telefonů. Ušetříte tedy i jednu elektrickou zásuvku pro nabíječku baterie telefonu.

Dotyková lampička k posteliV moderních ložnicích je nyní trendem nad noční stolky svěsit úzká závěsná svítidla, která nezabírají prostor na nočním stolku. Na ten se potom vejde více věcí jako budík, kniha apod.

Velký úspěch v posledních letech mají světelné profily s LED pásky. V ložnici je tyto profily možné instalovat u zdi na šířku postele nebo podél zrcadla nad toaletním stolkem. Dokreslují tak ráz a atmosféru celé místnosti.

LED pásky do ložniceV ložnici je dobré používat i nepřímé osvětlení, které zaručí, že ležící osoba nebude oslňována. Pokud se v ložnici nachází již zm& iacute;něná šatní skříň či šatna, bude potřeba více světla i v tomto koutě místnosti, a proto je vhodné použít např. bodové osvětlení se zdrojem, který nezkresluje barvy. Pro účely osvětlení ve skříni jsou k dispozici různé vychytávky – svítící šatní tyč na ramínka, svítidla na baterie se senzorem pohybu, která se rozsvítí při otevření skříně, svítidla do šuplíku na stejném principu nebo LED pásky s vypínačem. 

LED osvětlení do skříněVelmi praktická jsou do ložnice také stropní sv& iacute;tidla s dálkovým ovládáním, která umožňují měnit nejen intenzitu světla dle potřeby, ale také teplotu chromatičnosti (tedy ze studené na teplou bílou). Tato svítidla disponují také funkcí „Night light“ (noční světlo), kdy svítí jen nepatrně, nebo funkcí časového nastavení vypnutí. Některá mají v sobě zabudovaný reproduktor, přes který si lze pomocí bluetooth pouštět hudbu.