Venkovní osvětlení jednou ranou

Světla a svítidla jsou součástí každého domu nejen uvnitř, ale také venku. Abyste dobře viděli i večer na zahradě, v garáži či na terase, o to se postarají speciální venkovní svítidla. V čem jsou speciální? Především potřebují zvýšenou ochranu proti nepříznivým podmínkám, jako je zejména prach a vlhkost. Svítidla, která jsou vhodná pro venkovní použití, poznáte podle označení IP (Ingress protection – vstupní ochrana), které specifikuje stupeň ochrany zařízení proti vodě, cizím tělesům a přístupu k nebezpečným částicím tohoto zařízení. Dvě číslice následující za označením IP specifikují stupně ochrany, které elektrické zařízení (svítidlo) splňuje. Čím vyšší číslo, tím větší ochrana. Více informací – Přehled klasifikace IP ochrany.

Venkovní LED osvětleníMáme hned několik způsobů, jak zajistit osvětlení prostoru kolem domu. Nejčastějším a prvním, který napadne každého, je nástěnné svítidlo. Nástěnná svítidla se vyrábějí v různých povrchových úpravách a barevném provedení (nerez, dřevo, černá, bílá, rezavá, antracit…), takže si dle vkusu vybere opravu každý. Velmi efektně působí svítidla ve tvaru lucerny s dekorativní LED žárovkou.

Svítidlo je vhodné umístit u vchodových dveří (přijde vhod při odemykání), na terasu či na další plochy fasády, kde může plnit také dekorativní funkci. Některá nástěnná svítidla slouží zároveň jako číslo domu, balení obsahuje praktickou sadu nálepek čísel a písmen. Všechna tato svítidla vyžadují zpravidla přívod elektřiny.