Well-being koncept a osvětlení
Abychom se doma cítili dobře, je mimo jiné důležité mít i správné osvětlení, zejména to umělé. Jaká barva světla by doma měla být?
Vzhledem k tomu, že v místnostech trávíme čas jak prací, tak odpočinkem, a pro každou tuto činnost je vhodná jiná barva světla, doporučujeme svítidla s funkcí CCT (z anglického Colour Corrected Temperature), která umožňují barvu světla měnit přesně podle potřeby. V našem videu se dozvíte více:
Světlo má 3 složky tzv. RGB (Red = červená, Green = zelená, Blue = modrá). Čím větší podíl modré složky světlo obsahuje (hodnota Kelvin se zvyšuje), tím je vhodnější do míst, kde potřebujeme podpořit koncentraci na činnost, protože připomíná denní světlo (4000-6500K). Tyto zdroje světla proto jsou vhodné do pracovny, kanceláře nebo na práci v kuchyni. Pokud světlo obsahuje modré složky méně (hodnota Kelvin se snižuje), ve výsledku je barva světlo více do žluta, je teplejší, a taková svítidla jsou vhodná do relaxačních zón a při odpočinku (3000-1800K). Funkce CCT (změna teploty barvy světla) podporuje naše biorytmy (cirkadiánní rytmus). Je totiž známo, že modré světlo potlačuje hladinu melatoninu, proto není vhodné ve večerních hodinách.
Pomocí jednoho svítidla tak můžete měnit barvu světla a vytvářet tak různé atmosféry v místnosti, které jsou zrovna zapotřebí. Na soustředěnou činnost si pořádně rozsviťte bílým světlem, které se podobá přirozenému dennímu světlu ze slunce, při posezení u skleničky vína s přáteli si naopak dopřejte žluté teplé světlo, které evokuje barvu plamene svíčky nebo ohně v krbu.
To vše je součástí tzv.well-being konceptu. Co to znamená? Člověk žil od pradávna venku. S postupným vývojem se začal stěhovat do měst, stavěl si obydlí, přestal žít venku, zavřel se do bytu, kanceláře, nákupního centra, fitka, hospody, kina – zkrátka veškerý čas tráví uvnitř různých budov. Nežije již v souladu s přírodou. Na to ale lidé nejsou zvyklí, naše geny nám indikují pobyt v přírodě. Proto máme mnoho zdravotních (fyzických a duševních) problémů. Jedním z důvodů je nedostatek přirozeného světla. A tak si homo sapiens musel pomoci – přišel s tzv. well-being konceptem. Laicky řečeno - chceme-li se dobře cítit i v uzavřených místnostech, musíme mezi čtyři stěny vrátit přírodu, ve které jsme jako lidstvo geneticky vybaveni žít. Prostředí doma i v práci bychom si měli přizpůsobit tak, aby se nám zde dobře žilo. Základní body jsou: návrat k přírodě (zelené stěny), ergonomika, světlo, eliminace hluku, přírodní materiály, hudba, vůně … .
Mnohá svítidla se dnes vyrábí z přírodních materiálů, novinkou jsou akustická svítidla, která pohlcují okolní hluk. I tyto detaily patří do well-being konceptu.
Žít v souladu s přírodou touží každý. Investujte do dobré psychiky a posviťte si váš život tím správným světlem. Svítidla CCT můžete objednat na našem e-shopu: